STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY

Z 7 GRUDNIA 2010 R. W SPRAWIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKA MŁODOCIANEGO ORAZ ZASAD USTALANIA WYNAGRODZENIA ZA CZĘŚĆ MIESIĄCA LUB ZA CZAS CHOROBY PRZYSŁUGUJĄCEGO MŁODOCIANEMU

(GPP- 110 - 4560 - 69 - 1/10/PE/RP)

 

 

Z uwagi na fakt, że do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w szkole, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, w wymiarze jaki przewiduje obowiązkowy program zajęć szkolnych (art. 202 § 3 kodeksu pracy), oznacza to, że wynagrodzenie przysługuje młodocianemu zarówno za czas praktycznej nauki zawodu (praca w zakładzie pracy), jak i za czas nauki (dokształcanie teoretyczne w szkole). Tak więc ustalając wynagrodzenie pracownika młodocianego, który został zatrudniony w trakcie miesiąca, należy stosować przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.). A zatem w myśl § 12 tego rozporządzenia w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

 

Natomiast za czas nieobecności w pracy pracownika młodocianego spowodowanej chorobą przysługuje młodocianemu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy, które to świadczenia są ustalane na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych pracowników.